„Czy można wysyłać e-maile korzystając z własnej skrzynki pocztowej, bo ma to zalety i nie wpada do SPAM-u, a poza tym odbiorca nie widzi, że nadawcą jest Autoresponder, tylko ja osobiście?”

Takie pytanie zadał jeden z użytkowników i jest to dość ciekawa kwestia bo pokazuje, jak wiele mitów i nieaktualnych informacji krąży w Internecie o masowej wysyłce e-maili. Ale od początku.

Jak działa wysyłanie e-maili?

Wysyłka e-maili realizowana jest przez SMTP (ang. Simple Mail Transfer Protocol), czyli protokół komunikacyjny opisujący sposób przekazywania poczty elektronicznej w Internecie. SMTP można porównać do nadajnika telefonii komórkowej, tak więc jest to protokół, który określa, czy odbiorca wiadomości istnieje, a następnie po potwierdzeniu przekazuje treść wiadomości do niego.

Upraszczając więc, pierwotne założenia dla poczty elektronicznej wyglądały tak, że zakładając konto na GMAIL, ONET lub u innego operatora, masz możliwość podłączenia się pod „nadajnik” poczty i dzięki niemu możesz wysyłać dowolną ilość e-maili. To samo dotyczy prywatnych skrzynek we własnej domenie internetowej. Ona też pośredniczy w wysyłce na taki sam sposób, w jaki dzieje się to przy wykorzystaniu skrzynek pocztowych Gmail i innych.

Problem, jaki pojawił się razem z rozwojem poczty elektronicznej, to SPAM. Spamerzy wykorzystywali łatwość dotarcia do tysięcy, a nawet milionów odbiorców, aby reklamować produkty. Procentowo, przy spamerskiej wysyłce, sprzedaż nie musi być wcale duża, aby ten proceder był opłacalny. Jeśli konwersja sprzedaży jest na poziomie minimalnym 0,01%, ale wyślesz e-maila do 20 milionów osób, to i tak 200 000 (dwieście tysięcy osób) kupi produkt. Jest to więc proceder, w którym wyspecjalizowały się grupy spamerskie i bardzo dobrze na nim zarabiały.

Baza 20 milionów e-maili może wydać Ci się kosmicznie wielka, ale tak naprawdę 20 milionów e-maili bardzo łatwo zebrać. Wystarczy, że zaprogramujesz roboty i scrapery, które będą przeczesywać Internet i zbierać na automacie adresy e-mail. Przy serwerach dedykowanych nie będzie to trwało więcej niż 2 dni.

Taka masowa wysyłka spowodowała zalew skrzynek pocztowych zwykłych użytkowników niechcianymi wiadomościami, więc operatorzy pocztowi zaczęli wprowadzać rozwiązania mające na celu ukrócenie tego procederu. Powstały więc nowe mechanizmy antyspamerskie – ich szczegółowego działania nie będziemy tutaj opisywać, ponieważ to jest długi temat, a osoby zainteresowane i zaawansowane technicznie bez problemu znajdą informacje o nich w Internecie. Jednak warto o nich wspomnieć.

Takie mechanizmy antyspamowe to:

2015-09-08_12h16_51

2015-09-08_12h25_27

2015-09-08_13h03_56

Każdy z nich działa trochę inaczej, ale działanie każdego z nich definiuje jeden CEL – mniejsza ilość niechcianych wiadomości (SPAM-u) w skrzynkach odbiorczych użytkowników poczty elektronicznej.

DODATKOWO każdy z operatorów poczty elektronicznej (Google, Onet, WP itd.) wprowadził limity wysyłek dla skrzynek pocztowych.

I tak np. korzystając ze skrzynki Google, możesz wysłać tylko 100 wiadomości dziennie:

2015-09-08_13h06_44

Co się dzieje z resztą? Są odbijane / lecą do SPAM-u / nie są dostarczane. A po kilkudniowej wysyłce, która przekracza limity, Twoja skrzynka jest oznaczona jako wysyłająca ciągle wiadomości, które są odbijane (SPAM)  i zostają na nią nałożone dodatkowe restrykcje. W dłuższej perspektywie nic z niej nie wyślesz.

Tak więc, aby z jednej strony rozwiązać problem potrzeby LEGALNEJ wysyłki masowych wiadomości e-mail, a z drugiej strony ukrócić w maksymalnie możliwy sposób działanie SPAMERów, powstały profesjonalne AUTORESPONDERY, które mają podpisaną umowę na dostawę wiadomości z ESP. ESP – czyli najwięksi dostawcy wiadomości e-mail (można ich porównać do operatorów sieci komórkowych) – GMAIL,ONET, WP itd.

2015-09-08_13h13_38

Bez umów z operatorami nie jest się w stanie wysyłać e-maili w masowy sposób, zapewniając jednocześnie wysoką doręczalność i omijając SPAM. Dokładnie na takiej zasadzie działają wszystkie NAJLEPSZE autorespondery na rynku, ponieważ kluczem do wysokiej dostarczalności e-maili jest restrykcyjna polityka ANTYSPAMOWA + umowy z operatorami ESP. Jeśli jakiś autoresponder pozwala na import dowolnych list e-mailowych, to znaczy, że nie dba o jakość i dostarczalność wiadomości użytkowników.

Autoresponder w GetALL  wysłał dotąd ponad 15 000 000 wiadomości, zachowując reputację u ESP – 99%.

2015-09-08_13h20_28

Skala reputacji wygląda tak, że reputacja poniżej 80% sprawia, iż wiadomości przestają być dostarczane. My mamy 99% – dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić najwyższą doręczalność wiadomości e-mail.

Odpowiadając więc na pytanie, czy lepiej jest wysyłać wiadomości z własnej skrzynki, czy skorzystać z profesjonalnych Autoresponderów, musisz najpierw odpowiedzieć sobie, czy jesteś w stanie zapewnić zapewnić dla swojej prywatnej skrzynki umowy z ESP.

Jest to możliwe, jeśli Twoja firma jest dużą korporacją i pieniądze nie grają dla niej tak dużej roli. W innym przypadku ESP nie będą rozmawiać z pojedynczymi użytkownikami, ponieważ im się to po prostu nie opłaca. ESP rozmawiają z firmami, które wysyłają miliony wiadomości.

Dlaczego?

Ponieważ za każdą wysłaną wiadomość jest pobierana opłata. Im więcej wiadomości firma wyśle, tym więcej zarobią.

Jak zatem widzisz, profesjonalne autorespondery dają Ci coś więcej niż „partyzancką wysyłkę” z własnego adresu e-mail. Dają Ci przede wszystkim możliwość omijania SPAM-u, a na tym Ci powinno zależeć najbardziej.

Aby uzmysłowić sobie różnicę pomiędzy wysyłką z profesjonalnego autorespondera a z własnej domeny – nawet, jeśli korzysta ona z aplikacji do wysyłania e-maili, to odpowiedz sobie na pytanie, czy ktoś z największych liderów e-mail marketingu, np. ABC, korzysta z własnej skrzynki,  a jeśli nie, to dlaczego.
Jeśli koszty nie grają roli, to wprowadzenie takiej opcji nie jest problemem. Jej brak jest więc spowodowany koniecznością wysokiej dostarczalności, a nie niewiedzą, jak taką opcję wprowadzić.

Wysyłanie z własnej domeny to pójście przez twórcę aplikacji autorespondera drogą na skróty, ponieważ w realizacji jest to znacznie prostsze, nie trzeba się bawić z kodowaniem ani umowami z ESP.

Na pierwszą część pytania zadanego na początku mamy więc odpowiedź, teraz druga część:

„Czy można wysyłać e-maile, korzystając z własnej skrzynki pocztowej, bo ma to zalety i nie wpada do SPAM-u, a poza tym odbiorca nie widzi, że nadawcą jest Autoresponder, tylko ja osobiście?

Aby wiadomości wysyłane masowo nie wpadały do SPAM-u, muszą być specjalnie oznaczone. Przeciętnego użytkownika to nie interesuje, ale profesjonalne autorespondery oznaczają to między innymi w nagłówku wiadomości – możesz podejrzć źródło wiadomości e-mail np. w Thunderbird.

2015-09-09_12h41_21

„Język” takiej wiadomości zrozumiały dla systemów pocztowych wygląda np. tak:

2015-09-09_12h43_24To nie wszystko, co jest zaszyfrowane i przesyłane w wiadomości, lecz to nie najważniejsze. Najważniejsze jest pytanie: po co się to robi?

Po to, aby dostarczalność wysyłanych e-maili była jak największa. Jeśli więc chcesz wysyłać e-maile ze swojego adresu e-mail, bo zależy Ci na tym, aby czytelnik nie widział, że korzystasz z autorespondera, to musisz się pogodzić z tym, że Twoje wiadomości w krótkim czasie zostaną zakwalifikowane jako SPAM.

Dlaczego?

Ponieważ nie będą specjalnie oznaczone dla operatorów pocztowych, a sam indywidualnie dla siebie nie podpiszesz umowy z żadnym Email Service Providerem.

Tak naprawdę 99% użytkowników nie zobaczy różnicy pomiędzy wiadomością wysłaną z Autorespondera, a z własnej domeny. Autoresponder dodaje stopkę, bo tego wymaga polityka antyspamowa operatorów pocztowych. Reszta jest zakodowana w źródle wiadomości, o którego istnieniu 99,99% użytkowników nie ma pojęcia, bo to nie jest im do niczego potrzebne.

Na koniec niezależny artykuł. Nie promuje on GetALL w żaden sposób, a wręcz przeciwnie – promuje konkurencję, ale jest rzetelny i w pełni się z nim zgadzamy, dlatego podajemy link:

https://mailingopinie.wordpress.com/2014/04/02/jak-masowo-wysylac-maile/

Warto przeczytać ten artykuł – osoby chociaż trochę technicznie obeznane z tematem dużo z niego wyniosą.