„Czy można wysyłać e-maile korzystając z własnej skrzynki pocztowej, bo ma to zalety i nie wpada do SPAM’u, a poza tym odbiorca nie widzi, że nadawcą jest Autoresponder, tylko ja osobiście ?”

Takie pytanie zadał jeden z użytkowników i jest to dość ciekawa kwestia bo pokazuje ona jak wiele mitów i nie aktualnych informacji krąży w Internecie o masowej wysyłce e-maili. Ale od początku.

Jak działa wysyłanie e-maili ?

Wysyłka e-maili realizowana jest przez SMTP (ang. Simple Mail Transfer Protocol), czyli protokół komunikacyjny opisujący sposób przekazywania poczty elektronicznej w Internecie. SMTP można porównać do nadajnika telefonii komórkowej, tak więc jest to protokół, który określa czy odbiorca wiadomości istnieje, a następnie po potwierdzeniu przekazuje treść wiadomości do niego.

Upraszając więc, pierwotne założenia dla poczty elektronicznej wyglądały tak, że zakładając konto na GMAIL, ONET lub u innego operatora e-maili, masz możliwość podłączenia się pod „nadajnik” poczty i dzięki niemu możesz wysyłać dowolną ilość e-maili. To samo dotyczy „prywatnych skrzynek” na własnej domenie internetowej. Ona też pośredniczy w wysyłce na taki sam sposób w jaki dzieje się to przy wykorzystaniu skrzynek pocztowych GMAIL’a i innych.

Problem jaki pojawił się razem z rozwojem poczty elektronicznej to SPAM. Spamerzy wykorzystywali łatwość dotarcia do tysięcy, a nawet milionów odbiorców, aby zareklamować produkt. Procentowo, przy spamerskiej wysyłce, sprzedaż nie musi być wcale duża, aby ten proceder był opłacalny. Jeśli konwersja sprzedaży jest na poziomie minimalnym 0,01% ale wyślesz e-maila do 20 milionów osób, to i tak 200 000 (dwieście tysięcy osób) kupi produkt. Jest to więc proceder, w którym wyspecjalizowały się grupy spamerskie i bardzo dobrze na nim zarabiały.

Baza 20 milionów e-maili może wydać Ci się kosmicznie wielka, ale tak naprawdę 20 milionów e-maili jest bardzo łatwo zebrać. Wystarczy że zaprogramujesz roboty i scrapery, które będą przeczesywać internet i zbierać na automacie adresy e-mail. (Przy serwerach dedykowanych nie będzie to trwało więcej niż 2 dni).

Taka masowa wysyłka spowodowała zalew skrzynek pocztowych zwykłych użytkowników niechcianymi wiadomościami więc operatorzy pocztowi zaczęli wprowadzać rozwiązania mające na celu ukrócenie tego procederu. Powstały więc nowe mechanizmy anty spamerskie – ich szczegółowe działanie nie będziemy tutaj opisywać, ponieważ to jest długi temat, a osoby zainteresowane i zaawansowane technicznie bez problemu znajdą informacje o nich w internecie. Jednak, warto o nich wspomnieć.

Takie mechanizmy antyspamowe to:

2015-09-08_12h16_51

2015-09-08_12h25_27

2015-09-08_13h03_56

Każdy z nich działa trochę inaczej ale działanie każdego z nich definiuje jeden CEL – mniejsza ilość niechcianych wiadomości (SPAM) w skrzynkach odbiorczych użytkowników poczty elektronicznej.

DODATKOWO, każdy z operatorów poczty elektronicznej (Google, Onet, WP itd) wprowadził limity wysyłek dla skrzynek pocztowych

I tak np. korzystając ze skrzynki Google, możesz wysłać tylko 100 wiadomości dziennie

2015-09-08_13h06_44

Co się dzieje z resztą ?. Są odbijane / lecą do SPAM’u / nie są dostarczane. A po kilku dniowej wysyłce która przekracza limity, Twoja skrzynka jest oznaczona jako wysyłająca ciągle wiadomości, które wpadają są odbijane (SPAM) i zostają na nią nałożone dodatkowe restrykcje. W dłuższej perspektywie nic z niej nie wyślesz.

Tak więc, aby z jednej strony rozwiązać problem potrzeby LEGALNEJ wysyłki masowych wiadomości e-mail, a z drugiej strony ukrócić w maksymalnie możliwy sposób działanie SPAMERów powstały profesjonalne AUTORESPONDERY, które mają podpisaną umowę na dostawę wiadomości z ESP. ESP – czyli najwięksi dostawcy wiadomości e-mail (można porównać do operatorów sieci komórkowych) – GMAIL,ONET, WP itd.

2015-09-08_13h13_38

Bez umów z operatorami nie jest się w stanie wysyłać e-maili w masowy sposób zapewniając jednocześnie wysoką doręczalność i omijając SPAM. Dokładnie na takiej zasadzie działają wszystkie NAJLEPSZE Autorespondery na rynku, ponieważ kluczem do wysokiej dostarczalności e-maili jest restrykcyjna polityka ANTYSPAMOWA +umowy z operatorami ESP. Jeśli jakiś Autoresponder pozwala na import dowolnych list e-mailowych to znaczy że nie dba o jakość i dostarczalność wiadomości użytkowników.

Autoresponder w GetALL na tą chwilę wysłał ponad 15 000 000 wiadomości zachowując reputację u ESP – 99%.

2015-09-08_13h20_28

Skala reputacji wygląda tak, że reputacja poniżej 80% sprawia, że wiadomości przestają być dostarczane. My mamy 99% – dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić najwyższa dostarczalność wiadomości e-mail.

Odpowiadając więc na pytanie czy lepiej jest wysyłać wiadomości z własnej skrzynki czy skorzystać z profesjonalnych Autoresponderów musisz najpierw odpowiedzieć sobie czy jesteś w stanie zapewnić zapewnić dla swojej prywatnej skrzynki umowy z ESP ?

Jest to możliwe jeśli Twoja firma jest dużą korporacja i pieniądze nie grają dla niej tak dużej roli. W innym przypadku – ESP nie będą rozmawiać z pojedynczymi użytkownikami ponieważ im się to po prostu nie opłaca. ESP rozmawiają z firmami które wysyłają miliony wiadomości.

Dlaczego ?

Ponieważ za każdą wysłaną wiadomość jest pobierana opłata. Im więc więcej wiadomości firma wyśle tym więcej zarobią.

Także jak widzisz profesjonalne Autorespondery dają Ci coś więcej niż „partyzancka wysyłka” z własnego adresu e-mail. Dają Ci przede wszystkim możliwość omijania SPAM, a na tym Ci powinno zależeć najbardziej.

Aby uzmysłowić sobie różnicę pomiędzy wysyłką z profesjonalnego autorespondera a „z własnej domeny” nawet jeśli korzysta ona z aplikacji do wysyłania e-maili, to odpowiedz sobie na pytanie, czy ktoś z największych liderów e-mail marketingu np. XXX ? a jeśli nie to dlaczego ?
Jeśli koszty nie grają roli, to wprowadzenie takiej opcji nie jest problemem. Jej brak jest więc spowodowany koniecznością wysokiej dostarczalności, a nie niewiedzą jak taką opcję wprowadzić.

Wysyłanie więc z „własnej domeny” to pójście przez twórcę aplikacji autorespondera drogą na skróty ponieważ do realizacji jest to znacznie prostsze, nie trzeba się bawić z całym kodowaniem i umowami z ESP.

 

Na pierwszą część pytania zadanego na początku mamy więc odpowiedź, teraz drugą część:

„Czy można wysyłać e-maile korzystając z własnej skrzynki pocztowej, bo ma to zalety i nie wpada do SPAM’u, a poza tym odbiorca nie widzi, że nadawcą jest Autoresponder, tylko ja osobiście ?

Aby wiadomości wysyłane masowo nie wpadały do SPAM’u muszą być one specjalnie oznaczone. Przeciętnego użytkownika to nie interesuje, ale profesjonalne Autorespondery oznaczają to między innymi w nagłówku wiadomości – możesz podglądnąć źródło wiadomości e-mail np. w Thunderbird.

2015-09-09_12h41_21

I „język” takiej wiadomości rozumiany dla systemów pocztowych wygląda np tak:

2015-09-09_12h43_24To nie wszystko co jest przesyłane zaszyfrowane w wiadomości, bo to nie najważniejsze, najważniejsze jest pytanie po co się to robi ?

Po to, aby dostarczalność wysyłanych e-maili była jak największa. Więc jeśli chcesz wysyłać e-maile „od razu” ze swojego adresu e-mail bo zależy Ci na tym, aby czytelnik nie widział że korzystasz z Autorespondera, to musisz się pogodzić z tym, że Twoje wiadomości w krótkim czasie zostaną zakwalifikowane jako SPAM.

Dlaczego ?

Ponieważ nie będą specjalnie oznaczone dla operatorów pocztowych, a sam indywidualnie dla siebie nie podpiszesz umowy z żadnym Email Service Providerem.

Tak naprawdę, 99% użytkowników, nie zobaczy różnicy pomiędzy wiadomością wysłaną z Autorespondera, a z „własnej domeny”. Autoresponderdodaje stopkę bo tego wymaga polityka antyspamowa operatorów pocztowych. Reszta jest zakodowana w źródle wiadomości o którego istnieniu 99,99% użytkowników nie ma pojęcia bo im to nie jest do niczego potrzebne.

Na koniec niezależny artykuł. Nie promuje on GetALL w żaden sposób, a wręcz przeciwnie – promuje konkurencję ;), ale jest rzetelny i w pełni się z nim zgadzamy, więc dlatego tutaj link:

https://mailingopinie.wordpress.com/2014/04/02/jak-masowo-wysylac-maile/

Warto przeczytać ten artykuł – osoby chociaż trochę techniczne dużo z niego wyniosą.

 

test2